Kam v okolí

Křemešník - poutní místo a naučná stezka

Známé a mnoha pověstmi opředené poutní místo s turisticky velmi atraktivními pamětihodnostmi je zasazené do malebného prostředí lesů na jednom z nejvyšších vrcholů Českomoravské vrchoviny. Přímo na kopci je nad hotelem s restaurací poutní kostel Nejsvětější Trojice, u něj malebný Větrný zámek a kousek opodál rozhledna Pípalka. Naučná stezka o 10 zastaveních provede návštěvníka krásným lesem s několika studánkami a poučí ho o zdejší krajině a památkách.


https://kremesnik.ceskehory.cz/

Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov

Muzeum je umístěno v pětipatrové hranolové bráně, vysoké 36 metrů, která byla vystavěna v 16. století jako součást městského opevnění. Hodiny na věži pocházejí z konce 17. století.
Muzeum spravuje Agentura Dobrý den, která je autorem českých dodatků Guinessovy knihy rekordů. V muzeu je umístěno kolem 100 kuriózních exponátů, vycházejících z umu, vytrvalosti, zručnosti a originálních nápadů českých i zahraničních rekordmanů, např. nejmenší funkční motocykl v Čechách, největší vyřezávaná dřevěná lžíce, funkční parní stroj celý vyrobený ze skla, miniaturní rytiny na špendlíkové hlavičce apod. Fotografická expozice zachycuje unikátní momenty z průběhu každoročně pořádaného Mezinárodního festivalu kuriozit a rekordů a dalších netradičních akcí agentury.

https://www.muzeumrekorduakuriozit.cz/


Muzeum strašidel Pelhřimov

Expozice je umístěna ve sklepních prostorech historického měšťanského domu na náměstí, v němž sídlí Galerie M. Exponáty strašidel, vyskytujících se v legendách a pověstech na Vysočině, jsou vyrobeny převážně z vosku a ve skutečné velikosti.

https://www.pelhrimovsko.cz/strasidla/

Interaktivní strašidelné Pelhřimovské peklo

Opravdové vzrušení i zábavu naleznete v podzemí Šrejnarovského domu č.p. 10, kde je umístěno Pelhřimovské peklo. Staňte se na chvíli čerty či jen jako obyčejní hříšníci si plně užijte této interaktivní strašidelné expozice. Zapište do knihy hříchů největší lotry ze svého okolí a užijte si pobyt v pekelném kotli, na Záhořově loži nebo na pekelném trůně samotného Lucifera.

https://peklo.pelhrimovsko.cz/

Zámek Pelhřimov

Zámek pánů z Říčan byl vybudován v roce 1550, barokně přestavěn v roce 1770. Zámecká síň je zdobená freskami Václava Hubatia, které znázorňují biblické výjevy. Dnes jsou v zámku umístěny expozice Muzea Vysočiny. K nejzajímavějším exponátům patří iluminovaný utrakvistický graduál z 15. století, na hedvábí malovaný prapor od Josefa Mánesa a historické kroje.

Od roku 1849 bylo v zámku sídlo soudu, toto období připomíná orel v horní části fasády. Sochy Spravedlnosti a Ochrany v dolní části fasády pochází z období, kdy budova sloužila jako radnice. Věžička na budově je opatřena bicími hodinami, na ciferníku je znázorněn Herkules s kyjem a Saturn s kosou.

https://www.muzeumpe.cz/